T.C.
Adıyaman Ticaret Borsası ADIYAMAN COMMODITY EXCHANGE
Buğday
2.45 TL
1.85 TL
Yemlik Arpa
1.80 TL
1.70 TL
Çavdar (Yemlik)
1.15 TL
1.14 TL
Arpa
2.35 TL
1.95 TL
Nohut
4.50 TL
3 TL

ADIYAMAN TİCARET BORSASI - BAŞARI HİKAYELERİ


KANAR TİCARET – HÜSEYİN VE ÖMER KANAR

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

- Kanar ticaret olarak hububat alım ve satım ticareti yapmaktayız. Aile işletmesi olarak toplam 4 kişi olarak iş yapmaktayız. Alım ve satım işlemlerinde Buğday, Arpa ve Nohut genel olarak işlemekteyiz. Yaklaşık 1996 dan beri yani 26 yıldır faaliyet göstermekteyiz.

İşletmenizin kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

- 1996 yılında babam Ömer Kanar ilk olarak işletmeyi mahalle arası içerisinde depo ve yazıhaneden oluşan 120 m2 olan bir işletmede başlamıştır. Geleneksel yöntemler ile devam eden babam 2005 yılına kadar bu şekilde ve bu adreste devam etmiştir. 2005 yılından sonra belediyenin buğday pazarı yerinden sadece yazıhane olarak 30 m2 yer kiraladık ve 5 yıl sonrasında mülkiyeti satın alarak devam ettik. Yeni yerle birlikte artan işlem hacmimizle ilave depolar kiralayarak ticaretimize devam ettik. 2011 yılında ise babamdan işleri devralarak yine beraber olmak üzere yeni nesil ticari yöntemleri de devreye koyarak işleri yürütmeye başladım. Babamın döneminde tek araçla devam ederken ben devraldıktan sonra araç sayımızı 3 e çıkardık. Müşterilerimizle direk iletişim kurarak sadece ofisimizde ağırlama değil de bazen ziyaretlerine giderek ikili ilişkileri sıcak tutarak ticaretimi geliştirmeyi hedefledim her zaman.

Sektörünüzün zor yönleri nelerdir? Sektöre girmeyi düşünen girişimci adaylarına önerileriniz nelerdir?

Genel piyasanın şartlarında gün geçtikçe zorlaşan sektörün iç piyasası fiyat istikrarsızlığı sebebiyle ticaret zorlaşabiliyor. Kurak geçen sezonlarında olumsuz etkisi oldukça fazla olmaktadır. Ayrıca stokçuların ve sektörden olmayan kişilerin alım yapması yatırım yapması piyasada dalgalanmaya sebep oluyor. Yeni bir girişimcinin ise sektöre girerken sermayesinin iyi bir rakam olmasını önererek yanı sıra güven oluşmuş esnaflar ile ticaret yapmasını öneririm.

İşletmenizin en önemli başarısı nedir?

- Yaptığım ticarette üreticinin bizi tercih etmesi bizim en büyük başarımız olmuştur. Üreticiye verdiğimiz güven başarımızın göstergesidir. Ayrıca üreticilerimizin ürünlerini alırken Adıyaman Ticaret Borsasının Laboratuvarından yararlanarak gerçek fiyatlarla değerlendirmemiz hem güven konusunda hem başarı konusunda bize büyük katkılar sunmuştur.

Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir? Ülke ve bölge ekonomisinin gidişatı hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?

- Süreç içerisinde piyasada güvenirliliğimizi korumak en büyük hedefimizdir. Yanı sıra mevcut aktif ticaretimizi koruyabilmek hedefimizidir. Daha etik ticaretin sağlanması gidişatın düzeleceğini düşünmekteyim.METAN TARIM VE İLAÇ

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

- Tarım sektöründe 1992 yılından beri uğraşmaktayım. Ziraat Mühendisiyim. Metan tarım İlaç Tem. San. Tic. Ltd. Şti. firmamızda Sebze Tohumu, Hububat Tohumu ve Gübre Üretimi yapmaktayız. Çalışmalarımız AR-GE ağırlıklı olmaktadır.

İşletmenizin kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

- İşletmemizi 1992 yılında tarımsal alanda yenilikler getirmek için kurduk. Şuan işletmemiz de 6 Ziraat Mühendisi çalışmaktadır. AR-GE ağırlıklı olarak saha çalışmaları yapmaktayız. Bölgemizde verimliliği artırmak amaçlı o günün şartlarında kurularak devam etmekteyiz.

Sektörünüzün zor yönleri nelerdir? Sektöre girmeyi düşünen girişimci adaylarına önerileriniz nelerdir?

- Sektör tarımsal sektör olduğu için insanoğlu var olduğu müddetçe var olmak zorundayız. Bu nedenle yeni girişimcilerin sürekli olması gerektiğini düşünüyorum. Bazen bölgesel konjektürden dolayı zorluklar olabiliyor. İklim ve çevresel şartlar üretim verimliliğini etkilemektedir. Bu da istenmeyen bir durumdur.

İşletmenizin en önemli başarısı nedir?

- AR-GE çalışmalarından dolayı maliyetleri düşürüp verimliliği artırmaktadır. Firmamız bu konu ile ciddi bir şekilde çalışmaktadır.

Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir? Ülke ve bölge ekonomisinin gidişatı hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?

- Firmamızın önümüzdeki çalışmalarda hem ülke ekonomisine hem de bölge ekonomisine katkı sağlayacak verimliliği yüksek olan sebze ve hububat tohumlarının üretilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunacağına inanmaktayız. Yükselen girdilere karşılık firmamız maliyetleri düşürerek kalite ve beraberinde verimliliği artırarak ülke ve bölge ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Adıyaman Ticaret Borsası

Adıyaman Ticaret Borsası 1997 yılında kurulmuş olup bu yıllardan itibaren şehir merkezinde hizmet vermekteydi. Borsamız 1997 yıldan buyana yapmış olduğu hizmetlerde sürekli olarak kendini yenileyip geliştirerek ilin ihtiyaçlarına cevap vermek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Adıyaman Ticaret Borsası HAKKINDA...

Adıyaman Ticaret Borsası İletişim

Tel:  0 416 223 18 77 - 78

Mail:  adiyamantb@tobb.org.tr

Fax:  0 416 223 18 79

Görüşleriniz Önemli

Adıyaman Ticaret Borsası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Adıyaman Ticaret Borsası Powered By ©YSF Bilişim